parhost گروه فنی مهندسی پرهاست 7agahi.ir تبلیغات رایگان در 7 آگهی دات آی آر
خانه / انتشارات Published Resources

انتشارات Published Resources

نمایه سازی ماشینی

Automatic Indexing

امروزه انجام واژه گزینی جهت الحاق کلیدواژه هایی که نمایه محتوای مدارک می باشند به مدارک موجود در سیستم های اطلاعاتی نوعی تخصص به نام نمایه سازی می باشد.

همچنین ضرورت آگاهی محققین از اطلاعات جدید و روزآمد موجود در پایگاه‌های اطلاعاتی و شبکه‌ها، سرعت و دقت در انجام عمل نمایه‌سازی مدارک را جهت درج اطلاعات موجود در آنها در پایگاه‌های اطلاعاتی می‌طلبد. از آنجا که نمایه‌سازی ماشینی سرعت و یکدستی نمایه‌سازی را به دنبال دارد مطالعه مزیت‌ها و معایب آن جهت استفاده در مراکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌ها در مقایسه با نمایه‌سازی دستی، لزوم تحقیق در این زمینه را مشخص می سازد.

با ارائۀ تحقیقات انجام شده در این کتاب، الگویی مناسب جهت استفاده از نمایه‌سازی ماشینی و میزان استفاده از امکانات و نوع آنها جهت انجام نمایه‌سازی ماشینی در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی در ایران، که پدیده‌ای نو در کشور ما می‌باشد، ارائه می‌گردد.

مطالب بیشتر

نمایه سازی ماشینی (ویرایش دوم)

Automatic Indexing (second Edition)

ضرورت انتخاب کلیدواژگان درست و مناسب که امروزه در SEO بسیار مورد توجه است چاپ ویرایش جدید کتاب نمایه سازی ماشینی را محقق ساخت.

ویرایش جدید کتاب بحث “نمایه‌سازی ماشینی در موتورهای جستجو در وب” را نیز در بر دارد.

مطالب بیشتر

اصول پیاده سازی فناوری در کتابداری و اطلاع رسانی و دانش شناسی

Fundamentals about implementation of technology in librarianship and knowledge science (Establishing, Automating, Quality Managing and Evaluating in Libraries and Information Centers)

در این کتاب سعی شده است علاوه بر آموزش تئوری مطالب، به بررسی آموزش عملی ساخت یک کتابخانه دیجیتالی نیز پرداخته شود.

چراکه در مسیر کاهش شکاف دیجیتال، کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی باید با دانش و مهارتهای خود، با منعطف بودن و تغییر نگرش خویش نسبت به محیط جدید، بیش از پیش، به تقویت خود بپردازند و فهرست خدماتماتشان را بر اساس تفکر کارکردی، بازطراحی کنند.

همچنین، سیاستگذاران باید به نقش حیاتی که کتابخانه¬ها و مراکز اطلاع رسانی می توانند در تحقق جامعه دانش محور و توسعه پایدار ایفا نمایند، توجه کنند.

اصول پیاده سازی بانکهای اطلاعاتی در کتابخانه ها و مراکز آرشیو الکترونیکی (ساخت، مدیریت، ارزیابی و طراحی با نرم افزار مایکروسافت اکسس ACCESS)

Fundamentals about implementation databases in libraries and digital Archiving centers(Establishing, Managing, Evaluating and Designing with Microsoft Office Access)

این کتاب به مخاطب خود می آموزد که چگونه از بانکهای اطلاعاتی در آرشیو الکترونیکی یا کتابخانه خود استفاده کند و مدیریت و ارزیابی کند.

همچنین این کتاب به مخاطب خود یاد می دهد که چگونه بدون دانستن زبان برنامه نویسی، یک بانک اطلاعاتی ساده با استفاده از نرم افزار مایکروسافت اکسس بسازد؛ بانک اطلاعاتی که به صورت یک کتابخانه دیجیتال یا آرشیو اسناد الکترونیکی عمل می کند و در این بانک اطلاعاتی می توان عضو گیری کرد و کتابها را به اعضا امانت داد و نمایه سازی (طبقه بندی موضوعی) انجام داد و لیست موضوعات و لیست اعضا و لیست کتابها را در اختیار کاربران قرار داد.

دانش ایران در سطح بین المللی در سال ‏۲۰۰۴‏‏‏

Iranian Contribution To International Knowledge Year 2004

کتاب حاضر با استفاده از آمار موسسه اطلاعات علمی (ISI) به بررسی وضعیت تولیدات علمی کتابداران ایرانی در نشریات بین المللی بر پایه اصول علم سنجی می پردازد. برای تشخیص آنکه بودجه تحقیقات علمی کشور ایران به کدام یک از رشته های مختلف علمی بیشتر تعلق گرفته است و برای تعیین وضعیت و جایگاه هر علم بین موضوعات دیگر مقایسه ای بین تعداد منابع علمی منتشر شده در نشریات بین المللی در موضوعات مختلف بر اساس آمار پایگاه اطلاعاتی ISI صورت گرفته است.

ابزارها و مهارتهای جستجو در وب

Web search tools and techniques

این کتاب به بررسی اﺑﺰارﻫﺎی ﮐﺎوش اﯾﻨﺘﺮﻧﺖ ﺑﺮای آﺳﺎن ﮐﺮدن ﻓﺮاﯾﻨﺪ اﻃﻼع ﯾﺎﺑﯽ و دﺳﺘﺮﺳﯽ ﺑﻪ اﻃﻼﻋﺎت ﻣﺮﺗﺒﻂ در ﻣﺤﯿﻂ وب می پردازد

آموزش عملی فیبر نوری

Practical training of Optical fiber

این کتاب شامل مطالبی کاربردی است درباره چیستی فیبرنوری و تاریخچه و سیر تحول نسلها در فیبر نوری ، نحوه و مراحل ساخت و کاربرد آن ، مزایا و محدودیتها و ضرورت استفاده و مهمترین پروژه های فیبرنوری ایران، اجزائ اتصال دهنده در فیبرنوری و مراحل انتقال اطلاعات در سیستم ارتباط فیبرنوری، تقویت‌کننده‌ها و تکرار‌کننده‌ها و تضعیف کننده های نوری، طراحی و نصب و راه اندازی شبکه فیبرنوری و استانداردهای اجرای پروژه های فیبرنوری و طرق مختلف کابل کشی.

آشنایی با نرم افزارهای کتابخانه ای (چاپ سوم)

An introduction to library soft wares (third edition)

نویسنده این کتاب مهندس داوود محمدی فر و ویراستار دکتر شهرزاد نیاکان می باشد.

این کتاب به بررسی تعاریف نرم افزارهای کتابخانه ای، مفاهیم ذخیره و بازیابی اطلاعات، امکانات پیشرفته در نرم افزارهای کتابخانه ای از جمله مدیریت و ورود و خروج استاندارد و تصحیح و جستجو و گزارش گیری اطلاعات، چالش های موجود در نرم افزارهای کتابخانه ای و پروتکل Z3950 ، گرافیک کامپیوتری و کاربردهای آن و آشنایی با ورود و خروج تصاویر از کامپیوتر و نرم افزارهای نشر رومیزی و صفحه آرایی می پردازد

آشنایی با بانکهای اطلاعاتی

An introduction to Databases

این کتاب به بررسی تعریف و علل پیدایش بانکهای اطلاعاتی، مفاهیم اولیه و ویژگیهای بانکهای اطلاعاتی، اصول طراحی بانکهای اطلاعاتی، مدلهای بانکهای اطلاعاتی معماریهای مختلف بانکهای اطلاعاتی، نحوه انتخاب و ارزیابی بانک اطلاعاتی، معرفی چند نمونه از بانک اطلاعاتی علوم انسانی و علوم اجتماعی و علوم پایه و فنی مهندسی و علوم پزشکی می پردازد.

همچنین معرفی دستورات SQL در این کتاب انجام گرفته است.

Loading