معرفی مدیریت دانشKnowledge Management Principles

تعریف دانش

What is Knowledge

دانش مجموعه ای از اطلاعات و تجربیات شخصی افراد است که باید به طور مناسب مدیریت شود تا منجر به بهره وری و رفتارهای مناسب شود

مدیریت دانش، مدیریت دانایی یا مدیریت اندوخته‌های علمی Knowledge Management

به انگلیسی (KM  (Knowledge management به معنای در دسترس قرار دادن نظام‌مند اطلاعات و اندوخته‌های علمی است، به گونه‌ای که به هنگام نیاز در اختیار افرادی که نیازمند آن‌ها هستند، قرار گیرند تا آن‌ها بتوانند کار روزمره خود را با بازدهی بیشتر و موثرتر انجام دهند.

مدیریت دانش فردی

(Re-engineering Archiving of Knowledge in Brain)

بایگانی دانش انسان (اطلاعات + تجربیات) معمولا در مغز انسان به طور صحیح سازماندهی نشده است و باعث بازیابی نادرست و تولید رفتارهای ناهنجار می شود.

اما می توان با استفاده از تکنینکهای علم  NLP (Neuro Linguistic Programming) با توجه به ویژگیهای شخصیتی افراد (Enneagram) نحوه ی سازماندهیِ بایگاهی دانش در مغز را تغییر و به طور مناسب دوباره ذخیره کرد تا بازیابی دانش درست انجام شود و رفتارهای هنجار تولید شود.

بدین معنا که دانش افراد مجموعه ی اطلاعات به شکل تصاویر متصل به احساسات حاصل از خاطرات اشخاص درباره ی آن تصاویر می باشد که در مغز افراد بایگانی می شود.

چنانچه ترتیب این تصاویر و احساسات متصل به آنها نامناسب باشد شخص دچاردرگیری ذهنی با تصاویر و احساسات مرتبط با آنها و ایجاد رفتارهای نامناسب می شود. با تغییر احساسات و تغییر و جابجایی تصاویر ذهنی می توان باعث تغییر رفتار و حتی تغییر عادات فردی در جهت درست شد.

مدیریت دانش سازمانی

Knowledge Management in Organizations

مدیریت دانش به عنوان مجموعه کارکردهای وابسته به هم تعریف می‌شود و به عنوان رویکردی یکپارچه به شناسایی، کسب و استخراج، بازیابی، ارزیابی، تسهیم و خلق کلیه منابع دانش سازمان می پردازد به گونه‌ای که سازمان را در جهت دستیابی به اهداف سازمانی کمک نماید.

هدف مدیریت دانش برقراری ارتباط بین خبرگان و افراد مجرب سازمان با افرادی است که نیاز به دانش خاصی را دارند. ایجاد چنین ارتباطی به کمک فرایندها و ابزارهای مدیریت دانش تسهیل می‌گردد.

مدیریت دانش معطوف به شناخت دانش فردی و دانش سازمانی و از همه مهم‌تر تعامل بین آنهاست.

امروزه مدیریت دانش سازمانی و فرآیندهای آن را، به مثابه یک راهبرد ضروری و آینده نگر به منظور کسب مزیت رقابتی و حفظ بقا و بهبود عملکرد فردی و سازمانی و به طور کلی تبدیل شدن به یک سازمان یادگیرنده در محیط های پویا و به شدت تغییرپذیر می دانند و سازمان ها به منظور دستیابی به مزایای آن، برای پیاده سازی مدیریت دانش تلاش می نمایند که در این راستا با چالش ها و الزاماتی رو به رو هستند،

نتایج تحقیقات اخیر بیانگر آن است که توسعه یک تعریف کاری از دانش، توجه به دانش ضمنی و به کارگیریIT ، سازگاری با پیچیدگی های فرهنگی، توجه به منابع انسانی، ایجاد ساختارهای سازمانی جدید و کنارآمدن، با رقابت فزاینده، مهمترین چالش های پیش روی سازمان های امروزی در این راستا می باشند.

مراحل پیاده‌سازی نظام مدیریت دانش در سازمان

 • امکان‌سنجی طرح
 • طراحی اولیه نظام
 • طراحی تفصیلی سیستم
 • پیاده‌سازی
 • نگهداری
 • ارزشیابی سیستم

گردآورنده : شهرزاد نیاکان

Loading


دیدگاه‌ها

2 پاسخ به “معرفی مدیریت دانشKnowledge Management Principles”

 1. سلام
  یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه <> مطالب سایتتونه،
  اگه <> مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست ،
  یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  https://co10.ir/blog/website/title.html/
  ۹۶۵ عنوان جذاب و پربازدید که موجب افزایش بیننده مطالب سایت شما می شود

  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

  1. دوست گرامی
   بسیار ممنون از اینکه وقت گذاشتید و از سایت من بازدید کردید. همچنین سپاس فراوان بخاطر صحبتهای ارزشمند شما. حتما مورد توجه قرار خواهم داد.
   موفق و شادکام باشید.
   شهرزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *